Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się bardzo prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekologii z ekonomią, ponieważ jest ona rozwiązaniem zapewniającym zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, nie szkodząc przy tym środowisku. Chociaż zdaje się to być niemożliwe w dobie rosnących rachunków za prąd, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jak korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne.
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, że foton (minimalna jednostka światła) padając na ogniwo fotowoltaiczne, jest pochłaniany przez krzem i wybija elektron ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, które produkują ciepło.
Branża fotowoltaiczna doświadczyła w ciągu ostatnich lat znacznego wzrostu. Moc zainstalowana w instalacji fotowoltaicznych w Polsce 1 kwietnia 2020 r. wyniosła 1695,35 MW w porównaniu do 1,1 MW (!) w roku 2011. Oznacza to wzrost o 181,15 proc. rok do roku.